Jeśli spytasz się kibica we Freiburgu kto jest największą gwiazdą i liderem miejscowej drużyny, wszyscy zgodnie odpowiedzą, że Christian Streich – trener  SC Freiburg (na zdjęciu głównym w środku). Kiedy w ubiegłym sezonie na półmetku I BundesLigi  praktycznie wszyscy się pogodzili, że spadek ukochanego zespołu jest już nie unikniony, drużynę z 13 pkt. na koncie objął Christian, trener pracujący do tej pory w FussballSchule S.C. Freiburg zdobywając z nią trzy medale Mistrzostw Niemiec w kategorii wiekowej U-19. Zespół pod wodzą nowego trenera uchronił się od spadku , a w tym sezonie będąc najmłodszym zespołem w BundesLidze walczy o puchary europejskie. Christian ostry i haryzmatyczny na treningu i boisku w bezpośrednim kontakcie jest bardzo miły i sympatyczny. Nigdy przed treningiem nie chciał z nami rozmawiać twierdząc, że jest w pracy ale za to po pracy potrafił zdradzić szczegóły swojego warsztatu trenerskiego. Zna  Mazury , dwa razy był tu na żaglówkach i kajakach, a  przed wieloma laty jego dziadek będąc żołnierzem armii niemieckiej walczył na tych terenach. Christian wiedząc, że jesteśmy Polakami był dla nas bardzo miły i kontaktowy.

                Trener S.C. Freiburg preferuje dynamiczny i agresywny styl gry w defensywnie, natomiast w ofensywie stara się stosować grę kombinacyjną. Jego zespół potrafi grać w ataku pozycyjnym stosując dużą zmienność pozycji.  Lubi ofensywnie grających bocznych obrońców , a nawet środkowych. Wszystkie wspomniane elementy trenowane są podczas zajęć. Na treningu zawodnicy się nie oszczędzają , każde wejście i zagranie zawodnika jest ostre i na pograniczu faulu, nikt nogi nie odstawia.

                SC Freiburg posiada własny stadion mieszczący 24 tys. Kibiców. Wokół stadionu znajdują się trzy boiska treningowe na których trenuje wyłącznie I zespół. Kto finansuje klub ? Na pytanie czy klub finansowany jest przez miasto na twarzach działaczy widać uśmiech… Klub płaci miastu podatki, a jedyną pomocą jest fakt, że kibice za okazaniem ważnego biletu meczowego w dniu meczu mogą bezpłatnie skorzystać np. z miejskich środków transportu. Nikt nawet nie oczekuje od władz miasta dotacji, miasto ma inne priorytety. Klub posiada własną sieć sklepów z pamiątkami, zarabia na organizacji meczy porzez  sprzedaż biletów, napojów, grillowanych kiełbasek. Jednak główne finansowanie zapewniają sponsorzy, których tutaj nie brakuje. Klub w każdym roku również sprzedaje swoich najlepszych zawodników co też poważnie zasila klubową kasę.

Jutro w naszej relacji postaramy się bliżej przedstawić rolę mniejszych amatorskich niemieckich klubów piłkarskich, które w całym niemieckim systemie szkolenia spełniają bardzo ważna rolę.

Galeria zdjęć z obserwacji zajęć I drużyny SC Freiburg – kliknij