Zobacz relacje z kolejnych dni stażu trenerskiego – trenerów Andrzeja nakielskiego i Darka Sułkowskiego

dzień 2 – Czy można w jednym dniu zobaczyć piłkarzy FC Barcelony, Manchesteru Utd, Bayernu Monachium, Arsenalu Londyn, Borussii Dotmuntd… kliknij tu

dzień 4   Christian Streich – Zbawiciel Freiburga ! kliknij tu 

dzień 5   Małe amatorskie kluby – Maszyna napędowa Niemieckiego futbolu ! kliknij tu

dzień 6   Babcia z wnuczką na meczu BundesLigi… kliknij tu

Relacja dzień 2 –  Nasze marzenie – FussballShule SC Freiburg !

Podczas stażu trenerskiego codziennie obserwujemy głównie zajęcia I profesjonalnej drużyny S.C. Freiburg ale również korzystając z okazji w miarę możliwości obserwujemy, także codzienne zajęcia treningowe drużyn młodzieżowych. Praktycznie cały dzień jesteśmy na piłkarskich boiskach. O obserwacji   I drużyny S.C. Freiburg napiszemy w ostatniej relacji. Dzisiaj natomiast chcielibyśmy zająć się tematyką szkolenia młodych piłkarzy z Freiburga.

Długo zastanawialiśmy się czy szczegółowo opisywać FussballSchule S.C. Freiburg, czy warto opisywać coś, co w ciągu kilku, a może kilkunastu najbliższych lat w Polsce będzie nie realne, zastanawialiśmy się czy możemy młodym polskim piłkarzom robić nadzieję…zastanawialiśmy się czy to ich nie zniechęci…oczywiście uznaliśmy, że należy korzystać z dobrych i sprawdzonych systemów szkolenia w piłkę nożną i postaramy się w kilku zdaniach opisać, co zobaczyliśmy w FussballSchule S.C. Freiburg, czyli Niemieckiej Szkole Piłki  Nożnej S.C. Freiburg.


Infrastruktura – Szkoła  mieści się na terenie około 3,5 ha, zaś sam budynek ma powierzchnię około 1800m2. W porównaniu do innych klubów Bundesligi jest ona nie duża, ale za to bardzo dobrze zorganizowana i ze względu na swoją zwartą infrastrukturę bardzo familijna i kameralna. Obiekt posiada cztery  boiska treningowe ze sztucznym oświetleniem w tym jedno ze sztuczną nawierzchnią oraz stadion główny z zabytkową trybuną na 2 000 osób. W centrum obiektu znajduje się trzy kondygnacyjny  budynek. Na  parterze znajdują się szatnie, każdy zespół U-9, U-10,U-11,U-12,U-13,U-14, U-15,U-17 oraz U-19 posiada własną szatnię, oprócz szatni są pokoje trenerów, sala konferencyjna, gabinet fizykoterapii, gabinet odnowy biologicznej z basenem, sauną i  siłownią, dwa magazyny sprzętu treningowego oraz pralnia sprzętu sportowego oraz gabinet lekarski. Na drugim piętrze zlokalizowana jest kawiarnia klubowa będąca „sercem klubu”, której okna wychodzą na stadion główny i boiska treningowe. To tutaj głównie swój czas spędzają rodzice zawodników, trenerzy, a także młodzi piłkarze jedzą obiady i kolacje.  Na ostatnim piętrze są pokoje wychowawców, pedagogów klubowych oraz pokoje, w których mieszkają zawodnicy. Wśród pokoi zawodników znajduje się również obszerna bardzo sympatyczna świetlica oraz kuchnia, w której zawodnicy spożywają śniadania i podczas całego dnia mogą sobie przygotowywać np. herbatę.

Wychowanie – Mieszkający w szkole piłkarze otoczeni są ze strony trenerów, wychowawców i pedagogów rodzinną opieką. Widzieliśmy jak przed przerwą świąteczną żegnają się wychowankowie ze swoimi opiekunami – wyglądało to tak jakby syn żegnał się z ojcem lub matką. W szkole nie ma miejsca na wyżelowane fryzury, nowatorskie kreacje, czy gwiazdorskie zachowania. Tutaj przyjmowani są wyłącznie chłopcy, którzy chcą poprzez swoją ciężką pracę być lepszym piłkarzem i człowiekiem. Będąc tu już przez kilka dni zauważyliśmy, ze młodzi chłopcy są grzeczni, kulturalni i zachowują się dziwnie dobrze… Zawodnicy mieszkają w domu treningowym, ale uczą się każdy w innej szkole, są oni dowożeni do swoich szkół klubowymi busami. Klub posiada 5 klubowych eleganckich busów marki mercedes.

                W szkole istnieje jeszcze drugi model trenowania. Młodzi zawodnicy mieszkają w domach niemieckich rodzin, które oprócz wyżywienia i noclegów spełniają rolę opiekunów młodych graczy. Tacy chłopcy na treningi dowożeni są klubowymi busami. Są też zawodnicy, których rodzice nie zgadzają się na zakwaterowanie we Freiburgu, wtedy klubowe przywożą i odwożą zamiejscowych piłkarzy na treningi!

Współpraca z regionem – Warto wspomnieć o współpracy FussballShule S.C. Freiburg z klubami z regionu. Wiele z nich jest jest tzw. klubami  kooperacyjnymi – współpracującymi. S.C. Freiburg organizuje bezpłatne turnieje i obozy letnie dla zawodników tych klubów, a trenerom organizuje regularne szkolenia. W Niemczech dużym klubom bardzo zależy na owocnej  współpracy z mniejszymi klubami, gdyż mogą one pozyskiwać od nich najzdolniejszych młodych graczy. Pamiętają jednakże o tym, że mniejszym klubom coś się za to należy i niekoniecznie to muszą być pieniądze.

Efekty działania – System szkolenia realizowany w S.C. Freiburg w przełożeniu na piłkę seniorską sprawdza się doskonale. Aktualnie 7 wychowanków szkoły znajduje się w I zespole S.C. Freiburg, a 3 z nich regularnie występuje w pierwszej „11”.W ostatnich 6 latach drużyna S.C. Freiburg pięć razy zdobywała medale mistrzostw Niemiec U-19, jeden raz był to złoty medal.

Finansowanie – Na koniec przedstawimy sprawy związane z finansowaniem FussbalSchule S.C. Freiburg. Roczny budżet wynosi ok. 1 mln euro. W szkole zatrudnionych jest 35 osób w tym 80% posiada stały – pełny etat, czyli pracujący trenerzy zajmują się tylko i wyłącznie szkoleniem młodych zawodników. Szkoła jest własnością S.C. Freiburg i uwaga ! nie jest finansowana przez miasto, a zarabia na siebie poprzez coroczne transfery oraz funkcjonuje dzięki sponsorom. W Niemczech profesjonalne kluby są prosperującymi przedsiębiorstwami, potrafią być tak dobre , żeby zarabiać na siebie.

                Na koniec chciałem zaznaczyć, ze S.C. Freiburg  jest jednym z mniejszych i na pewno najbiedniejszym klubem w niemieckiej BundesLidze. ZOBACZ ZDJĘCIA Z FUSSBALLSCHULE kliknij tu