Nasz staż trenerski doszedł do skutku dzięki dynamicznie rozwijającej się współpracy z OFV Offenburg, który jest satelitarnym klubem S.C. Freiburg. Wczoraj pisaliśmy o profesjonalnej szkole S.C. Freiburg, a dzisiaj chcielibyśmy przedstawić działalność mniejszych niemieckich klubów, które są bardzo ważnym ogniwem w niemieckim systemie szkolenia dzieci i młodzieży w grę w piłkę nożną.

Infrastruktura – Offenburg liczy około 60 tys. Mieszkańców, w samym mieście jest 8 klubów piłkarskich i każdy posiada swój obiekt sportowy, czyli większy lub mniejszy stadion oraz przynajmniej jedno boisko treningowe. Łącznie w tym mieście są 23 boiska trawiaste w tym 4 ze sztuczną nawierzchnią trawiastą oraz 11 dużych hal sportowych, każda o wyższym standardzie niż olsztyńska „Urania”. W każdym obiekcie znajduje się tzw. kawiarenka klubowa, która w zależności od klubu otwarta jest codziennie lub w weekendy.

Finansowanie – Kluby finansowane są  przez sponsorów, rodziców ale też w  40% – 70% przez miasto. Miasto zapewnia głównie utrzymanie obiektów sportowych oraz bezpłatny dostęp do miejskiej bazy sportowej, przede wszystkim w okresie zimowym do hal sportowych. W Niemczeh władze gmin i miast ogólnie nie dofinansowują sportu profesjonalnego. Kluby zawodowe poprzez dobrą i prawidłową działalność muszą same utrzymać się na rynku, jeśli tego nie potrafią to nie ma dla nich miejsca w BundesLidze. Miasto natomiast troszczy się o działalność klubów amatorskich, gdyż te nie potrafiłyby bez ich pomocy przetrwać. Kluby amatorskie dużą korzyść również finansową  czerpią w ramach współpracy z większymi niemieckimi klubami występującymi w I lub II BundesLidze.

Treningi – W związku z dużą ilością klubów w mieście praktycznie każdy młody chłopiec bez względu na prezentowane aktualnie umiejętności sportowe może uczestniczyć w zajęciach sportowych bez konieczności pokonywania dużych odległości. Praktycznie w każdej dzielnicy miasta jest klub, który zapewnia taką możliwość. Najlepsi młodzi piłkarze przekazywani są sukcesywnie do większych profesjonalnych klubów.